12 Şubat 2012

EYYY TÜRK GENÇLİĞİ..!Bir iki haftadır Gençliğe Hitabe'nin okullardan kaldırılacağına dair yasa tasarısının hazırlandığı haberleri dolaşıyordu ortalıklarda. Hükümet kanadından ''Gençliğe Hitabe'' ayet değil diye saçma sapan bir savunma bile yapıldı. Bazı sivil toplum örgütlerinden tepki geldi. Stadlardan ilk tepki ise bizden geldi. Bugün Antalyaspor maçının başlama düdüğüyle birlikte altı dakika boyunca Gençliğe Hitabe'yi tüm stad hep birlikte söyledi.

6 dakika boyunca coşkuyla Gençliğe Hitabe okunurken Lig Tv spikerinin olaya kayıtsız kalması ve tek bir cümle kurmaması, bu yetmezmiş gibi sesin kısılmasının nasıl bir izahı olabilir bilmiyoruz ama biz Orduspor taraftarı olarak bugün gösterilen tepkiden dolayı çok mutluyuz. Lig Tv yanlış bişey yaptığımızı düşünüyor sanırım ama Milli Birliği ve Bütünlüğü temsil eden bir olgunun ortadan kaldırılmasına gösterilen tepkinin yanında olsalardı keşke..!

Tv'den sesi kısarak sesimizin duyulmasının önüne geçeceklerini zannediyorlarsa yanılıyorlar.


Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!


Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

3 yorum:

  1. gözlerim doldu kadıköyden selam olsun hepinize

    YanıtlaSil
  2. gençliğe hitabeyi inönü'nün yazdığı gün yüzüne çıktı artık.gerçek budur.hadi farketmez kimin yazdığı diyelim,bu tepkinin yeri stad mıdır?sporun içinde mi olmalıdır bu?böyle bir kaç protesto daha yaparsak yeni stadı unutalım..19 eylül'de devam...ne de olsa 19 eylül de Atatürk'ün Ordu'ya geldiği tarih..

    YanıtlaSil
  3. Helal olsun Orduspor taraftarına yaptığınız küçük bir olay olarak görülebilir ama anlam olarak çok büyük bir yürekliliğe imza attınız.

    YanıtlaSil

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Yorumlarınız bizim için önemli...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...