9 Nisan 2012

Karadeniz İsyanda..!

Ligin son haftasını tamamladık. Henüz Trabzonspor maçımız ile ilgili iki satır yazı yazmış değiliz. Futbol önemli bizim için ama futboldan çok daha önemli şeyler var. Karadeniz yok ediliyor. Karadeniz'de yapılması düşünülen yüzlerce HES projesi var. HES'lerin yarattığı tahribatı tek tek anlatmaya, sonuçlarının ne olacağını izah etmeye gerek yok. Karadeniz'i Karadeniz yapan unsurları yok etmek isteyenlere karşı sonuna kadar mücadele vermeliyiz.

Aybastı halkı Aybastı'da yapılması planan HES'ler için tavrını net bir şekilde ortaya koymuş. Doğu Karadeniz'in bu konuda birlik bütünlük içinde olması gerekiyor. Umarız elimizden geldiği kadar koruruz Karadeniz'i. Olumsuz bir durumu düşünmek dahi istemiyorum.

Su Hak'tır, SATILAMAZ..!
Ordu’nun Aybastı ilçesi sakinleri hidroelektrik santral (HES) için ÇED Halkı Bilgilendirme Toplantısı yapmak isteyen şirket yöneticilerini ilçeden kovdu. Toplantıyı engelleyen halk, HES’lerin yapılmasına da izin vermemekte kararlı.

Medaş Enerji AŞ’nin Fırat I-II HES Projesi için toplantı yapacağını duyan halk, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu ile Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformunun çağrısıyla toplantının yapılacağı salonun önüne geldi. Burada sık sık “HES’lere hayır”, “HES bahane krediler şahane”, “Derelerimiz satılık değil”, “Derelerimiz özgür akacak” sloganları atıldı.

Dereler kuruyacak

Burada Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu adına konuşan Coşkun Özbucak, “Sularımız üzerinde egemenlik kurmak istiyorlar. 49 yıllığına kullanım hakkını almışlar. Bizim suyumuzu bize satacaklar. Doğamızı, yaşam alanlarımızı yok edecekler. Aybastı Deresi üzerinde yapılacak HES’ler birbirini takip ediyor. Yaklaşık 30 kilometre. mesafede sular borulara hapsedilecek, dereler kuruyacaktır. Buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu adına konuşan Osman Güvenalp de bölgede koruma altında olan canlıların bulunduğunu, HES’lerin ise bu hayvan ve bitki türlerini yok edeceğini söyledi.

Açıklamaların ardından salona giren 250 kişi HES’e karşı topladıkları imzaları verdi. Salon içinde sloganlarla tepkilerini dile getiren Aybastılılar, şirket elemanları ve diğer yetkililerin toplantı salonunu terk etmesi üzerine sloganlarla salon önünden ana caddeye kadar yürüdü.

Kabataş’ta halk toplantısı

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri Kabataş ilçesinde de halkla HES toplantısı yaptı. Toplantıda halk, HES istemediklerini vurguladı. Özellikle kadınlar ellerinden ne gelirse yapacaklarını belirtti. Burada konuşan Coşkun Özbucak “Siz istemediğiniz sürece buraya HES yapamazlar, yerinizi satmayın. Bankaya yatırılan paraları çekmeyin. Derelerinizde çalışma yapanlara belge sorun, çünkü hepsi kuralsız ve kaçak çalışıyor. Jandarma çağırın tutanak tutturun” çağrısında bulundu. (Ordu/EVRENSEL)

2 yorum:

  1. HES'e hayır Termik'e hayır Nükleer'e hayır eee enerji nasıl üretilecek bu ülkede ?????

    YanıtlaSil
  2. Projeleri tamamlamayı planladıkları 2023 yılında, HES ve Termik bu ülkenin enerji ihtiyacının % kaçını karşılayacakmış? Nükleere hiç girmeyelim, Aygaz tüpüyle aynı kefeye koyan Başbakan, yapılınca "patlarsa patlasın" da der.. Basit bir çevrecilik yapılmadığını anlayın artık.. Sahip çıkılan şey YAŞAMDIR! Dışa bağımlılıktan bahsederken, önce bu ülkeyi küresel sermayeye kim peşkeş çekmiş ona bak..

    YanıtlaSil

Okumuş olduğunuz başlık hakkındaki yorumunuzu bırakmak için lütfen aşağıda bulunan alana görüşlerinizi belirtiniz. Yorumlarınız bizim için önemli...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...